Aya İlk Adım Sahnelerde !

01.10.2010 18:15

Neil Armstrong'un Ay'a inişinin videosu ilk kez kamuya sunulacak. Sydney'de yapılacak gösterim, dünyanın en ünlü yürüyüşünü ilk kez halkla buluşturmuş olacak.

Neil Armstrong'un Ay'a inişinin videosu ilk kez kamuya sunulacak. Önümüzdeki hafta Sydney'de yapılacak gösterim, 1969'da gerçekleşen bu 'dünyanın en ünlü yürüyüşü'nü ilk kez halkla buluşturmuş olacak.

Radikal gazetesinin AFP'den aktardığı habere göre, astronom John Sarkissian birkaç dakika süren görüntülerin yer aldığı filmin uzun yıllar arşivde kaybolduğunu ve bulunduğunda ciddi biçimde hasar görmüş olduğunu söylüyor. Armstrong'un Ay'a ayak bastığı ilk dakikalar Avustralya'daki istasyonlarda daha önce ve net alınan sinyaller sebebiyle NASA'dan önce burada kaydedilmiş.

Kayıtların restorasyonunda çalışan tarihçi ve astronom Sarkissian bu dakikaların, Armstrong'u merdivenden inerken gösteren en kaliteli görüntüler olduğunu söylüyor. Kayıt, gelecek çarşamba Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin'in de onur konuğu olduğu, Geographic dergisinin ödül gecesinde gösterilecek.

Geri

Sitede ara

© 2010 Tüm hakları saklıdır. Mert Akça - Adana